UADI uadi uadi
  Domů  »  Průmysl a Služby   »  Zkušebny  »  Motorové stanoviště
Mapa webu  |  Kde nás najdete  |  i-net  |
 |  czech english

Laboratoř pro zkoušení a testování spalovacích motorů

Laboratoře ÚADI disponují pěti nezávislými zkušebními stanovišti vybavenými elektrickými dynamometry:

• 40 kW / 17000 min-1
  • 80 kW / 6400 min-1
  • 2x 150 kW / 8000 min-1
  • 2x 250kW / 8000 min-1
  • 500 kW / 8000 min-1

hydrodynamickými dynamometry o výkonovém rozsahu:

• 800kW a 1350Nm do max. otáček 12000 min-1
  • 1560kW a 8250Nm do max. otáček 3600min-1

Zkušební stanoviště jsou vybaveny komplexním zázemím pro měření a zkoušení spalovacích motorů od měření teplot, tlaků, spotřeby, emisí, až po systémy pro plnou automatizaci a kontrolu testu dle požadavků zadavatele.

Laboratoř taktéž disponuje vybavením pro měření a analýzu hluku a vibrací pomocí akustické kamery a laserových vibrometrů.

Pro termodynamickou analýzu spalovacího procesu je laboratoř ÚADI vybavena měřicí aparaturou pro indikaci spalovacího tlaku ve válci.

Součástí zkušeben je včetně kondice chladicích médií motoru, výkonné vzduchotechniky a rozvod paliv (benzín, diesel i CNG).

Zkušební stanoviště pro maloobjemové motory

Zkušební stanoviště pro maloobjemové motory je vybaveno vířivými dynamometry MEZ V125 a je určeno k přesnému měření točivého momentu motorů do 125 kW.

Zkušební stanoviště DS 736-4/V

Zkušební stanoviště s aktivním elektrickým dynamometrem DS 736-4V je zařízení sloužící k přesnému měření točivého momentu jak v pasivním “brzdném“ režimu, tak  i v režimu aktivním “protáčením“. Toto stanoviště je zejména vhodné pro přesné měření mechanických ztrát motoru, měření dynamických pulsací v sacím traktu, hluku a vibrací, simulace brzdění motorem a všech aplikací s požadavkem na měření s i bez spalovacího procesu.

Zkušební stanoviště pro dlouhodobé testování motorů

Zkušební stanoviště je vybaveno elektrickým dynamometrem AVL ve výkonovém rozsahu do 500 kW,  8000 min-1 a dynamometrem MEZ V250 ve výkonovém rozsahu do 250 kW,  8000 min-1.

Toto stanoviště je zejména vhodné pro precizní dlouhodobé měření výkonu a momentu motorů střední a vyšší výkonnostní třídy osobních a užitkových vozidel. Stanoviště je koncipováno tak, aby vyhovovalo nejnáročnějším požadavkům pro dlouhodobé zkoušení a testování motorů a jeho komponent, včetně možnosti plné automatizace, kontroly a řízení jednotlivých testů dle požadavků zadavatele. Stanoviště je vybaveno rozvodem paliv (benzín, diesel i CNG).

Zkušební stanoviště Superflow

Zkušební stanoviště Superflow je vybaveno hydrodynamickým dynamometrem SF 902. Parametry dynamometru jsou – max. výkon 800 kW při otáčkách 5000 min-1, nebo 1400 kW při otáčkách 10000 min-1. Maximální krouticí moment 1350 Nm. Maximální otáčky 11500 min-1.

Toto stanoviště je koncipováno pro rychlé a flexibilní měření motorů s širokým výkonovým a otáčkovým rozsahem.  Hlavní výhodou tohoto dynamometru je jeho velmi malý moment setrvačnosti při vysokém brzdném výkonu. Celá konstrukce dynamometru je koncipována s ohledem univerzálnost, rychlou montáž a demontáž motoru. Z  těchto důvodů je tento dynamometr jedním z nejpoužívanějších v oblasti aplikací pro motorsport. Součástí stanoviště je taktéž veškeré zázemí pro optimalizaci softwaru elektronických řídicích systémů motoru.

Zkušební stanoviště pro pomaluběžné motory

Zkušební stanoviště pro pomaluběžné motory je vybaveno hydrodynamickým dynamometrem DP32pt6. Parametry dynamometru jsou – max. výkon 1560 kW a 8250 Nm do max. otáček 3600 min-1.

Toto stanoviště je určeno pro měření a testování středně velkých až velkých motorů užitkových vozidel, stacionárních a lokomotivních motorů (vznětových i zážehových včetně CNG).

pixel
Formule Student

pixel
pixel Staré www ústavu  | VUT  | FSI  | NETME  | Teacher  | HeRoDis  | Pracovní cesty  | Mail zaměstnanci  | Studis  | Mail studenti pixel